Luboš Odlas

Narodil se 22. 6. 1963 v Lubech,
v městečku s 380letou tradicí výroby hudebních nástrojů.

Syn houslaře Otakara Odlase (1936) a Jarmily Odlasové (1943), oba v té dobé zaméstnanci závodu Cremona - výroba hudebních nástrojů.

Již v devíti letech navštěvoval hudební školu v Lubech, kde se učil hrát na klarinet a klavír. V roce 1978 byl přijat do učebního oboru klarinet, saxofon v učňovském středisku Amati Kraslice. Po absolvlování základní vojenské služby nastoupil v závodu Amati, kde byl po krátkém čase vybrán pro specializaci - individuální stavba hobojí.

Když jeho otec založil firmu Ateliér Saldo, kromě jiného i na výrobu smyčců, začal se o tento obor velmi zajímat. První základy ve stavbě smyčců získával u mistra smyčcaře Rudolfa Neudörfera, později pak u známého Japonce Sasana Mitsuaki. V roce 2014 byl na stáži u známého smyčcaře pana Tibora Kovácze. Pro ruční výrobu smyčců používá pouze dřevo fernambukové a jeho vzorem je model Sartory, i když má model svůj vlastní.

Na jeho smyčce dnes hrají přední umělci a sólisté ať už v hudebních tělesech, nebo konverzatořích, a to v USA, Japonsku, ale i v celé řadě evropských zemí. V České republice jsou to například houslový virtuóz Václav Hudeček, členové Wihanova kvarteta, ale i vítězové mezinárodních houslových soutěží.

Na "Mezinárodní soutěži v Mittenwaldu" v roce 2005 se umístil s houslovým syčcem na 6. místě a s čelovým smyčcem na 12. místě.
Na mezinárdní výstavě "Violin: Soul and Shape" v Moskvě, která se konala 10. - 14. září 2014 získal 1. cenu a zlatou medaily za smyčec a speciální diplom za nejlepší vlastnosti smyčce.

Luboš OdlasLuboš OdlasLuboš Odlas

Smyčec - Luboš OdlasSmyčec - Luboš Odlas